Продавець Карабін - магазин пневматики в Україні. розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
549 відгуків

Володіння пневматикою: міфи і реальність

Володіння пневматикою: міфи і реальність

Володіння пневматикою: міфи і реальність

Міф 1. "Пневматика це не зброя! Раз продається скрізь, значить, це просто іграшка!"

Невірно. Хоча в законі немає чіткого визначення терміна «Зброя», в юридичній практиці суди експерти керуються наступній трактуванням:

Зброя – пристрої, прилади і предмети, спеціально виготовлені, конструктивно призначені і технічно здатні до ураження живої або іншої цілі, які не мають іншого виробничого чи господарсько-побутового призначення.

Як бачимо, будь-пневматична зброя, що стріляє металевими кулями, повністю підпадає під дане визначення. А от, скажімо, приводи для ігор airsoft і маркери для paintball – ні. Тому що вони не призначені для ураження цілі, заподіяння їй пошкоджень.

Міф 2. "Раз пневматика вважається зброєю, значить, на її придбання, зберігання і носіння потрібно дозвіл!"

Не зовсім так. У Положенні Кабміну №576 від 12 жовтня 1992 р. «Про дозвільну систему» дослівно зазначено наступне:

До предметів, матеріалів і речовин [...], на які поширюється дозвільна система, належать: вогнепальна зброя [...], бойові припаси до неї, холодна зброя, (арбалети, мисливські ножі тощо), пневматічна зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони [...]

Таким чином, пневматичну зброю калібру 4,5 мм не підпадає під дію дозвільної системи, і може перебувати у вільному продажу. Але це ніяк не скасовує того факту, що пневматика – це все ж справжнісіньке зброю.

Що ж стосується пневматики великих калібрів, то її вільний продаж можлива лише за умови обмеження швидкості польоту кулі завбільшки 100 м/с. Враховуючи, що конструктивно це забезпечити дуже складно (при незмінній потужності гвинтівки швидкість буде залежати від маси кулі, склалася наступна практика: продаж будь-якого пневматичної зброї калібру 4,5 мм ліцензуванню не підлягає, а зброю калібром 5,5, 6,3 і більшого необхідно купувати, тільки отримавши на це дозвільні документи.

Міф 3. "Мені ще немає 18 років, але пневматика це не зброя, тому продайте мені пістолет!"

Пневматика – це, як ми вже з'ясували вище, зброю. Так що вибачте, але не зможемо – за віковим цензом. Інструкція МВС №622 від 21.08.1998 у пункті 12 («Придбання, зберігання і перевезення мисливської вогнепальної нарізної і гладкоствольної зброї, бойових припасів, пневматичної та холодної зброї громадянами») говорить наступне:

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 червня 1992 р. N 2471-12 "Про право власності на окремі види майна" правом придбання мисливської гладкоствольної зброї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, а мисливської нарізної зброї - 25-річного віку, на холодну та пневматичну зброю - 18-річного віку.

Міф 4. "Пневматика 4,5 мм – це не рушницю, та сейфа для зберігання не вимагає! Можу носити і возити зарядженим, і мені нічого за це не буде!"

Тут має місце юридична колізія. Насамперед, пневматика калібром 4,5 – це зброя. Хоча воно не підлягає ліцензуванню, проте відповідно до Інструкції МВС №622 від 21.08.1998 р. на нього повною мірою поширюються як встановлені правила зберігання, так і техніка безпеки при поводженні з ним.

Зброя, боєприпаси до неї, що належать громадянам, мають зберігатися за місцем їх постійного проживання або в місцях тимчасового перебування власників (у дачних будинках тощо) у період проживання,в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї. При цьому зброя має бути в розрядженому стані.

З іншого боку, Кодекс України про Адміністративні Правопорушення не передбачає відповідальності за порушення правил зберігання, носіння і перевезення пневматичної зброї калібром не більше 4,5 мм і швидкістю польоту кулі до 100 м/с (статті 174, 190-195).

Однак задуматися над питанням про зберігання рушниці або пістолета в будинку все ж рекомендуємо. Незважаючи на те, що, на відміну від вогнепальної зброї, при придбанні пневматики ваш дільничний інспектор не буде про це поінформований і не стане регулярно навідуватися, контролюючи правила зберігання, порушувати їх все одно не рекомендуємо – хоча б з міркувань техніки безпеки. Пам'ятайте, що якщо у вашу відсутність доступ до пневматичної зброї отримають неповнолітні, і станеться нещасний випадок або буде зафіксований факт хуліганства (стрільба з вікон і т. д.) – відповідати за це будете саме ви!

Міф 5. "З пневматикою можна відмінно полювати на качку! А з найпотужнішою – і на зайця і лисицю!"

Категорично неправильно. З пневматикою полювати ЗАБОРОНЕНО. Закон України «Про мисливське господарство та полювання» від 22.02.2000 абсолютно недвозначно говорить:

Стаття 20. Заборони щодо здійснення полювання. З метою раціонального використання мисливських тварин, охорони диких тварин, а також середовища їх перебування забороняється [...] полювання із застосуванням або використанням заборонених знарядь та забороненими способами, а саме [...]немисливської (у тому числі військової) вогнепальної, пневматичної та іншої стрілецької зброї...

Як бачимо, для справжніх фанатів полювання з пневматикою тут все ж залишена принципова можливість насолоджуватися полюванням з коханою гвинтівкою в руках. Вам потрібно зареєструвати вашу гвинтівку в дозвільних органах як мисливська пневматична зброя, потім отримати мисливський квиток, ліцензію на відстріл, і тільки після цього вирушати на полювання. На практиці, звичайно, все далеко не так просто, і прецедентів легальної полювання з пневматикою в нашій країні поки що небагато. Але важливо розуміти, що всі інші варіанти є чистої води браконьєрством, а це стаття 85 КУпАП:

Стаття 85. Порушення правил використання об'єктів тваринного світу. Порушення правил полювання (полювання без належного на ті дозволу, в заборонених місцях, у заборонений час,забороненими знаряддями або способами, на заборонених для добування тварин) [...], яке мало наслідком добування, знищення або поранення тварин, тягне за собою накладення штрафу на громадян від шістдесяті до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення.

Нагадуємо, що згідно статті 12 закону України «Про мисливське господарство та полювання» перебування в мисливських угіддях з пневматичною зброєю також буде трактуватися як браконьєрство:

Стаття 12. Право на полювання. [...] До полювання прирівнюється:
- перебування осіб у межах мисливських угідь, у тому числі на польових і лісових дорогах (крім доріг загального користування), з будь-якою стрілецькою зброєю або з капканами та іншими знаряддями добування звірів і птахів, або з собаками мисливських порід чи ловчими звірами і птаха, або з продукцією полювання; [...]
- перебування осіб на дорогах загального користування з продукцією полювання або з будь-якою зібраною розчохленою стрілецькою зброєю.

Останній абзац говорить про те, що при перевезенні гвинтівки в автомобілі вона повинна бути в чохлі. Інакше, якщо вас зупинить ДАІ, у них обов'язково виникнуть питання з цього приводу.

Міф 6. "Самооборона з пневматикою заборонена! Використовувати пневматичну зброю для власного захисту не можна!"

Чому ж. Формально, для самооборони пневматику використовувати можна. Принаймні, спробувати. Якщо вже зовсім немає іншого виходу.

Взагалі кажучи, для захисту власного життя і здоров'я у разі явної і недвозначною загрози можна використовувати взагалі все, що попадеться під руку. Головне тут – не перестаратися. Так, принаймні, говорить стаття 36 Кримінального Кодексу України, яку ми вважаємо необхідним навести повністю:

Розділ VIII. Обставини, що виключають злочинність діяння. Стаття 36. Необхідна оборона.

1. Необхідною обороною визнаються дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.

2. Кожна особа має право на необхідну оборону незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного посягання або звернути за допомогою до інших осіб чи органів влади.

3. Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту. Перевищення меж необхідної оборони тягне кримінальну відповідальність лише у випадках, спеціально передбачених у статтях 118 та 124 цього Кодексу.

4. Особа не підлягає кримінальній відповідальності, якщо через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним посяганням, вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди небезпечності посягання чи обстановці захисту.

5. Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає.

Як бачимо, кримінальна відповідальність за факт використання пневматичної зброї для самооборони у разі нападу озброєної особи або групи осіб не настає. Зовсім інша справа – що використовувати пневматику для самооборони в таких обставинах, швидше за все, просто не вийде. І ось чому.

Метою будь самооборони є не заподіяння нападаючому серйозних ушкоджень, а примус його негайно відмовитися від своїх злочинних намірів і припинити протиправні дії. Для цього можуть застосовуватися різні засоби, але головне – вони повинні володіти вираженим зупиняючу дію. Як гумова куля 12-го калібру, гумова палиця, важкий кулак або газовий балончик. Адже головне – зупинити ворога, не дати йому продовжувати на вас нападати.

Але свинцева куля або металевий кулька, якими стріляє пневматичну зброю, з-за своєї нікчемної маси і малого діаметра взагалі не володіють ніяким зупиняючу дію проти людини. Зате при належної потужності можуть володіти значною пробивною здатністю, і з-за цього нанести важкі проникаючі пошкодження, які не допоможуть негайно зупинити напад (найчастіше «на адреналіні» їх взагалі не помічають), але згодом можуть виявитися несумісними з життям. А це вже буде однозначно трактуватися як перевищення защищавшимся заходів необхідної оборони, і спричинить відповідальність за статтями 118 («Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони») і 124 («Умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони»). Ось характерний і дуже сумний

Найчастіше, звичайно, пневматична зброя використовують для досягнення психологічного – страхітливого – ефекту. Але на практиці зазвичай виходить так, що ні зовнішній вигляд, ні звук пострілу з пневматичної зброї, ні навіть пряме попадання в супротивника не дають абсолютно ніякого оборонного ефекту. Саме тому, коли мова заходить про застосування пневматики для самооборони, так популярна фраза з відомого анекдоту: «Спиляй мушку, синку!»

Мова тут про те, що нерозумно серйозно покладатися на пневматична зброя як на зброю самооборони. І його застосування в цій ролі може тільки ускладнити долю потерпілого – або прямо на місці, або згодом в залі суду. Повірте, примітивний і дешевий газовий балончик в цьому плані буде набагато більш надійним і ефективним засобом.

Міф 7. "Можу стріляти з своєї пневматики де захочу! І ніхто мені не може заборонити! А якщо сусіди викличуть міліцію, вони не мають права нічого зробити!"

Ні, не можете. У Кодексі про Адміністративні правопорушення за стрілянину в недозволеному місці передбачена стаття 174:

Стаття 174. Стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї в населених пунктах і в не відведених для цього місцях або з порушенням встановленого порядку. Стрільба з вогнепальної чи холодної метальної зброї або пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду в населених пунктах і в не відведених для цього місцях, а також у відведених місцях з порушенням встановленого порядку – тягне за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї і бойових припасів або без такої.

Здавалося б, нас це не стосується, адже калібр 4,5 мм? Але тут, як мовиться, можливі варіанти.

По-перше, в посадові обов'язки рядових працівників внутрішніх справ не входить визначення технічних характеристик зброї. Тому, якщо наряд ППС застав вас за стріляниною в недозволеному місці – з високою часткою ймовірності буде складено протокол про адміністративне правопорушення, а гвинтівка вилучено на експертизу, після чого справа може дійти і до суду. При цьому співробітники МВС будуть діяти в повній відповідності з буквою закону!

По-друге, фраза «...калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду», на жаль, може трактуватися двояко. Чи означає вона, що зброї калібром 4,5 мм зі швидкістю польоту кулі 250 м/с ця стаття теж стосується? Навіть юристи не можуть однозначно відповісти на це питання! А вже рядові співробітники МВС і поготів. Тому, зрозуміло, схильні трактувати її на користь своєї точки зору.

А далі... далі думки наших судових органів щодо стрільби з пневматичної в недозволених місцях можуть істотно відрізнятися. Найчастіше, у відсутність інших порушень і якщо гвинтівка не є предметом вчинення злочину, суд не вбачає порушення, грунтуючись на висновках експерта з гвинтівки та керуючись критерієм («...калібр більше 4,5 мм, швидкість понад 100 м/з»). Більш того, якщо ви не заподіяли своєю стріляниною ніякої шкоди, зазвичай справа до суду не доходить взагалі, і гвинтівку чи пістолет після висновку експертизи повертають власникові з офіційними вибаченнями.

На щастя, в цих випадках можна подавати апеляції, і якщо це робить грамотний юрист, домогтися скасування постанови суду не становить праці.

Але, поклавши руку на серце, скажіть чесно – воно вам треба? Ми також впевнені, що ні. Тому нижче ми спробували сформулювати кілька дуже простих правил використання пневматичної зброї, які дозволять уникнути всіляких непорозумінь і пов'язаних з цим турбот.

Як користуватися пневматикою в своє задоволення і не нажити проблем?

  1. Зберігайте пневматичну зброю вдома у недоступному для дітей і підлітків місці, в незаряженном і невзведенном стані. Особливо це стосується PCP-гвинтівок, випадковий постріл з яких може зробити навіть дитина. У нашій країні вже зафіксована маса нещасних випадків недбалого ставлення до пневматичної зброї; зробіть все можливе, щоб не збільшувати їх кількість.

  2. Під час переміщення (перенесення, перевезення) пневматичної зброї воно повинно бути в чохлі, незарядженим і невзведенным. Щоб не привертати увагу, можна використовувати чохли для музичних інструментів або спортивного інвентарю. Красивий чохол кольору хакі і характерної форми, безперечно, виглядає дуже круто, але однозначно видає в вас власника зброї і приваблює підвищену увагу, в тому числі співробітників охорони правопорядку.

  3. Власнику пневматичної зброї на всяк випадок краще завжди мати при собі: а) Паспорт, водійські права або будь-яке інше посвідчення особи; б) Чек про придбання пневматичної зброї в магазині; в) Паспорт або керівництво користувача гвинтівку/пістолет; г) Виписки з нормативних актів, що стосуються пневматичної зброї калібру 4,5 мм.
    Всі ці документи за законом необов'язкові для носіння, однак вони можуть значно полегшити спілкування з співробітниками органів правопорядку, якщо до цього дійде.

  4. При зустрічі на стрільбах з співробітниками міліції зберігайте спокій і ввічливість. Пам'ятайте, що вони мають повне право вилучити зброю за підозрою в порушенні вами статті 174 КУпАП і відправити його на експертизу, а на вас скласти протокол про затримання. Тверде знання вами своїх прав і закону і чітке, але непохитне їх відстоювання може переконати їх у безперспективності таких дій. Але не варто перегинати палицю і йти на конфлікт. Якщо ж ви до зустрічі з співробітниками міліції не стріляли з своєї зброї (воно знаходиться в чохлі, в розрядженому і невзведенном вигляді), інкримінувати вам абсолютно нічого – як громадянин, ви не порушили жодних законів. Отже, для вашого затримання потрібна вагома причина, яку вам зобов'язані назвати, і вказати в протоколі.

  5. Не стріляйте в населеному пункті. Мало того, що найчастіше це небезпечно, але до того ж шанси, що вас помітять сторонні, досить високі. Обивателі, побачили, як хтось вправляється в стрільбі з грізно виглядає гвинтівки з оптичним прицілом, схильні не роздумуючи викликати наряд міліції, який зобов'язаний відреагувати на виклик. І добре, якщо ваше затримання буде відбуватися як звичайного громадянина, а не з підозрою на озброєного злочинця...

  6. Навіть на природі краще вправлятися у стрільбі там, де мало людей. По-перше, з точки зору ТБ, по-друге, щоб не привертати до себе зайву увагу. Однак глибоко в ліс забиратися не варто – це може виявитися мисливські угіддя, і ваше перебування в них з пневматичною зброєю при зустрічі з лісником буде трактуватися останнім як браконьєрство.

  7. Практика показывает, что если вы тренируетесь не один, а в компании единомышленников, причем каждый из вас со своим оружием, то сотрудники милиции ограничиваются проверкой документов и не пытаются «прессовать» его владельцев. Могут также попросить прекратить стрельбу.

  8. Если вам делают замечание посторонние, немедленно прекращайте стрельбу, зачехляйте винтовку и по возможности поскорее смените локацию. Воинствующее нежелание подчиниться призывам к общественному порядку может (и будет) трактоваться сотрудниками милиции как его нарушение, т.е. хулиганство.

  9. Оснастите вашу гвинтівку саунд-модератором (глушником). У більшості випадків, особливо для РСР-гвинтівок, його достатньо, щоб тренуватися на власній дачній ділянці, абсолютно не турбуючи при цьому сусідів. Але пам'ятайте про техніку безпеки! Використовуйте пулеуловітель!

  10. Не возіть в салоні автомобіля заряджену і взведенную гвинтівку! У кращому випадку ризикуєте втратити стекол, в гіршому – скалічити себе або пасажирів!

  11. Не оставляйте ваше оружие в чужих руках без присмотра. Никогда нельзя быть уверенным в том, что может внезапно прийти в голову другому человеку, незнакомому с техникой безопасности и правилами обращения с оружием. Отвечать же за это придется вам.

Очень надеемся, что владение пневматическим оружием будет доставлять вам только радость и удовольствие от удачных выстрелов. Тем не менее, как и в случае с Техникой безопасности, наша обязанность – предупредить вас о возможных проблемах и постараться предотвратить их появление. А, как известно, кто предупрежден – тот вооружен.

Тарас Олейник,

головний редактор сайту Розетка

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner